אהודעה על פתיחת מרכז המבקרים

ארכיון המדינה פתח מרכז מבקרים לציבור הרחב

ג' אדר ב' תשע"ט , 10 למרץ 2019

ארכיון המדינה פתח בפני הציבור הרחב את שעריו של מרכז מבקרים לימודי וחוויתי. מרכז המבקרים מספר את סיפור תקומת מדינת ישראל, ביסוסה ועיצוב אופייה בראי 16 נשיאי ישראל וראשי ממשלותיה שהלכו לעולמם. בהקמת המרכז הושקעו 2.5 מיליון ₪. הביקור במרכז הוא ללא תשלום.

מרכז המבקרים משתרע על-פני שלושה אולמות, המציגים באופן שונה ומגוון את האוספים והאוצרות ההיסטוריים. באולם הראשון, שמדמה מחסן ארכיוני, יצפו המבקרים בסרטון המתאר את החומרים שמגיעים לארכיון המדינה, לרבות פריטים הקשורים באופן ישיר למנהיגי המדינה. האולם השני מוקדש להנצחת הנשיאים וראשי הממשלה שהלכו לעולמם וכולל פעילות לימודית מאתגרת אודות אישים אלה, שנעשית בעזרת תיקים ארכיונים, בסגנון המזכיר "חדר בריחה". באולם השלישי, שמדמה את הארכיונאות הנוכחית והעתידית – ארכיונאות דיגיטלית, ישחקו המבקרים במשחק דיגיטלי שיאתגר ויעשיר את הידע ההיסטורי שלהם, ויתנסו בחיפוש והתמצאות באתר האינטרנט של הארכיון.

ביקור עובדי יד יצחק בן-צבי במרכז המבקרים, 19.2.2019

 

מרכז המבקרים הוקם בשיתוף המועצה להנצחת פועלם של נשיאי ישראל וראשי ממשלותיה במשרד ראש הממשלה והאגף למורשת במשרד ירושלים ומורשת. את המרכז ינהל הד"ר ארנון למפרום, מעובדי הארכיון הוותיקים.

מזכיר הממשלה צחי ברוורמן: "אני מברך את ארכיון המדינה על פתיחת מרכז המבקרים, המנציח ברובו את זכרם של נשיאים וראשי ממשלות שהלכו לעולמם, ויחד עם זאת מנגיש את הארכיון לציבור".

מ"מ גנז המדינה רותי אברמוביץ, ומי שניהלה את פרויקט הקמת המרכז אמרה "בארכיון המדינה שמורים לצמיתות מסמכי היסוד של המדינה, מידע גולמי על אופן קבלת ההחלטות, מסמכים אישיים ועוד. מרכז המבקרים של הארכיון מבקש להנגיש את הארכיון לציבור הרחב באופן מזמין ובלתי אמצעי, במטרה להגביר מודעות לתפקידיו של ארכיון לאומי, ובמטרה לעודד שימוש במסמכים שאצורים בו".

אוצרת מרכז המבקרים מיכל ברושי נחמני מספרת כי היה זה אתגר גדול להחליט אילו חומרים יוצגו בתערוכה מתוך מאות מיליוני המסמכים שמאוחסנים בארכיון, "אני מאמינה שהאוסף שבחרנו ייתן טעימה מהחומרים הנוגעים למאורעות היסטוריים, שופכים אור על דמותם של המנהיגים ורלוונטיים לכל אחד מאזרחי המדינה".

לדבריו של מנהל מרכז המבקרים ד"ר ארנון למפרום: "הקמנו צוות הדרכה שאיכותו נובעת מכך שכל חבריו הם ארכיונאים ותיקים החולקים מידיעותיהם הרבים למבקרים אצלנו".